Yeşilbahçe Mh. Metin Kasapoğlu Cd. Arkadaş Apt. No: 69/3
Bizi Arayın: +90 242 316 66 36

Protez Diş

Protez Diş

Protez Diş, Tüm tedavi yöntemleri denenmiş ancak dişlerdeki sorunlar çözülememiş ise başvurulan son nokta diş protezidir. Kayıp dişlerin yerine konmasıyla hastanın tekrar yemek yeme, konuşma fonksiyonlarına kavuşması ve sosyal yaşamında da güveninin geri gelmesi sağlanır. Bir diş kaybı dahi kalıcı hasarlara yol açtığından asla ihmal edilmemeli diş protezi uygulanmalıdır.

Protez Diş, Protez takıldıktan sonraki gün diş hekimi protezin dokularla uyumunu kontrol etmek için bir randevu planlar. Protezin dokulara uyum sağlamayan kısımları varsa belirlenir ve rahatsızlık veren noktalar düzeltilir. Protez ilk takıldığında; kişinin ağzında yabancı bir cisim varmış gibi hissetmesi doğaldır.

Protez Diş, Hareketli protezler normalde geceleri çıkarılıp temiz suda bekletilmelidir ancak alışma açısından ilk gün çıkarılmayabilir. Hastanın diş protezini rahatça takıp çıkarmaya alışması bir süre alacaktır o nedenle protezi takıp çıkarma sırasında başlarda yaşanan güçlük geçicidir. İlk günlerde sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır ama proteze alıştıktan sonra rahatlıkla her türlü yiyecek rahatlıkla çiğnenebilir. Konuşma ve telaffuzda ilk günlerde zorluk yaşanabilir ancak bu durum düzelecektir.

Tedavinin Faydaları

Çiğneme dişlerin birincil görevidir. İdeal sıralanmış dişler çiğneme, ısırma, konuşma fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirir. Yani çiğneme fonksiyonu düzeldiğinde yemekler iyi öğütüldüğü için sindirim kolaylaşır. Konuşma fonksiyonu düzeldiğinde bazı harflerin telaffuzunda ve diksiyondan yaşanan sıkıntılar ortadan kalkar.
Doktora Danışın
Aklınıza takılan tüm sorular için bizi arayabilirsiniz.

Bize Ulaşın