Yeşilbahçe Mh. Metin Kasapoğlu Cd. Arkadaş Apt. No: 69/3
Bizi Arayın: +90 242 316 66 36

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi
Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi’nde Minede oluşan çürükler tedavi edilmezse, mine tabakasının altındaki dentin tabakasına geçerler. Dentin tabakası ağrı yoluyla bizi uyarmasına karşın oluşan çürük yine tedavi edilmezse bu kez mikroorganizmalar pulpaya doğru harekete geçerler.

Bu sırada pulpa kendini korumak için ağrı yolu ile bizi uyarıya geçer. Ama yine dişimizi tedavi ettirmezsek bir müddet sonra mikroorganizmalar pulpa içindeki damar ve sinirleri harap ederek iltihabın oluşmasını sebep olur.
Soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı dişlerimizde oluşan hassasiyet, yemek yeme sırasında oluşan ağrıların da sebebi diş köklerimizdeki iltihap ya da iltihap başlangıcı olabilir. Yine dişlerde meydana gelen aşırı renk değişimleri de iltihap belirtisi olarak algılanabilir.

Bunların dışında çürüğün pulpaya kadar ulaştığı ama tedavi edilmediği durumlarda, enfeksiyon kök ucundan çene kemiğine geçer ve yüzde küçük veya büyük şişliklere neden olabilir. Bu durumda enfeksiyonla mücadelede, diş hekimin yaptığı mekanik işlemlerin yanı sıra uygun antibiyotik kullanımı da gerekebilir.

Kanal tedavisi seçeneğinin olmadığı dönemlerde bu gibi durumlarda diş çekimine karar veriliyordu. Gelişmiş görüntüleme ve kanal tedavisi ekipmanları ile artık bu tür büyük enfeksiyonlara neden olan dişler bile ağızda tutulabilir ve sağlıklı diş gibi size yıllarca hizmet edebilir.